Rehabilitasyon Merkezleri Temsilcileri ile toplantı yapıldı sorunları dinlenerek çok önemli bazı konular saptandı. Ülkemiz nüfusunun %12' si engelli iken buna istinaden Sakarya'da 21 adet Rehabilitasyon Merkezi var iken birçoğu kapanmış, şu an 9 tane kalmış, kalan 9 merkezin 2 tanesi de kapanmanın eşiğinde olduğu tespit edilmiştir. En büyük sıkıntıları; Rehabilitasyon Araştırma Merkezlerinden çocuklar için alınması gereken raporların kısıtlanması, yıllık verilen raporların 2 ayının yayın sürecinde harcanarak kalan 10 ay eğitim alabilmeleri, Sakarya'da verilmeyen raporların çevre illerde çıkarılması nedeniyle insanlarımızın diğer illere taşınması, kalan 9 Rehabilitasyon Merkezi'nde toplamda yaklaşık 200 personel bulunuyor ve onlar da artık işsiz kalmanın eşiğinde oldukları tespit edilmiştir.

Beklenti ve istekleri; rapor randevularının daha kısa sürede verilerek çocukların mağduriyetinin engellenmesi, engelli çocuklara meslek edindirme kurslarının açılması.

Hızırtepe Kız Öğrenci Yurdu'ndaki ailesiz kalmış çocuklarla, suç işlediği için barındırılması gereken çocukların aynı ortam bulundurulması neticesinde suç unsurunu tetiklemesi nedeniyle gerekli resmi kurumlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kuruluna arzına.

Komitemiz tarafından; Devlet teşvik yardımları ve kredi olanakları ile hibe programları ile ilgili dokümanlar mail grubumuza bağlı tüm üyelerimize yollanarak bilgilendirilmesine.
Haber Tarihi : 4/8/2009
Paylaş