Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 31. Meslek Komitesi, aylık olağan toplantısında internet alışverişinde dikkat edilmesi gereken hususları ele aldı.

Toplantıya 31. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyeleri; Behlül Bayrak ve Necmettin Kırık, Komite Başkanı Murat Korkmaz, Komite Üyesi Enes Sevindik katıldı.

Çoğunluğunu telekomünikasyon ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren üyelerin bulunduğu 31. Meslek Komitesi internetten yapılan alışverişlerde ürün satan sitelerin taahhüt edilen ürünlerden farklı ürünler gönderilmekte olduğunu tespit ettiklerini belirterek konuyla ilgili mağduriyet yaşanmaması adına internetten alışveriş yapan müşterilere uyarıda bulundular.

Komite adına değerlendirmede bulunan Meclis Üyesi Necmettin Kırık, internetten alışveriş yapan müşterilerin dikkat etmesi gereken hususlara dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“Türkiye'de 20 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan e-ticaret sektörü günümüzde güvenlik ve kişisel bilgilerin mahremiyeti anlamında iyi bir noktaya gelmiştir. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta haricinde herhangi bir sakınca barındırmayan bu modern alışveriş yöntemi, konusunda insanların doğru bilgilendirilmesi ve alışveriş ortamında karşılıklı güven telkinin güçlü olması gerekmektedir.

 Kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, sipariş edilenden farklı ürünlerin teslim edilmesi,  sipariş verilmesine rağmen ürünün alıcıya ulaşmaması, ürünün vaat edilen kalitede olmaması, gibi faktörler internetten alışverişinde dikkat edilmesi gereken temel noktalardır.

Yüzyüze alışverişte yaşanan memnuniyetsizlikler neticesinde doğan tüketici hakları konusu ve satın alma koşulları internet alışverişinde de mümkündür.  Kanunlar her türlü mağduriyette tüketicinin haklarını koruyor. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bu belli başlı birkaç nokta, tüketiciyi kötü niyetli oluşumlardan koruyacaktır. Üyelerimizin ve tüm kullanıcıların internetten alışveriş yaparken dikkat etmelerini yaşanan mağduriyetlere karşı Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmalarını öneririz”

Haber Tarihi : 21/5/2014
Haber Medya
Paylaş