Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu sağlık kuruluşları, eczaneler ve parfümeri ticareti ile iştigal eden firmaların oluşturduğu 15. Meslek Komitesi, 15 Mayıs 2014  tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği  ile ilgili istişarede bulunmak üzere üyeleri ile bir araya geldi.

Ev sahipliğini Komite Başkanı Osman Şakar’ın yaptığı toplantıya başta meclis üyeleri Ercan Başnuh, Seçkin Sandık Yapan olmak üzere komite üyeleri ve meslek gurubu üyeleri iştirak etti.

Medikal Firmalar Yetki Belgesi Zorunluluğu’nda süre

Toplantıda Resmi Gazetede yayınlanan Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek için yetki belgesi almaları zorunlu hale getirildiği belirtilerek yetki belgesi alabilmek için işletmelerin 15 Kasım’a kadar bir takım koşulları yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

 Sektör temsilcilerine bilgi veren Komite Başkanı Osman Şakar şunları dile getirdi:

“Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek için yetki belgesi almaları zorunlu hale getirildi. Bu doğrultuda medikal marketlerde görev yapan personelin belgelendirilmesi gerekmektedir.  Yönetmelikle, Medikal market, distribütör ya da bayi olarak tıbbi cihaz satışı yapan tüm işletmelerin mutlaka; belgeli bir sorumlu müdür bulundurmaları, bu işletmelerde satış, tanıtım ve klinik destek elemanı olarak görev yapan tüm personelin belgelendirme şartı getirilmiştir” dedi.

Firmalara Sorumlu Müdür, Personele Eğitim Zorunluluğu

Meclis Üyesi Ercan Başnuh ise konunun detayları ile ilgili bilgi verdiği konuşmada Tıbbi Cihaz sektöründe faaliyet gösteren ve yetkilendirilmek isteyen tüm işletmelerde Sorumlu müdür ile satış ve tanıtım ve klinik destek faaliyetlerini yürüten personelin eğitim alarak belgelendirilmesi gerektiğini belirterek “Bir kişi sadece bir şirketin sorumlu müdürü olabilir. Tıbbi cihaz işletmelerinde sorumlu müdür, satış ve tanıtım elemanı ve  klinik destek elemanı olarak çalışabilmek için TCESİS içinde yer alan eğitimleri almak, sınavdan başarıyla geçmek ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvurarak yeterlilik belgesini almak gerekmektedir. Yeterlilik belgesini alabilmek için TİTCK web sayfası http://www.titck.gov.tr adresinde yer alan duyurular ve kılavuz doğrultusunda işlem yapmanız gerekmektedir. İşletmelerin ve çalışanlarının herhangi bir hak kaybına uğramamaları için eğitimlerle ilgili bilgiye www.tcesis.org adresinden veya 0850 450 45 45 numaralı telefondan bilgi alabileceklerdir.” dedi.

Son Tarih 15 Kasım 2015

Yönetmelik kapsamında 15 Kasım 2015 tarihine kadar şartların yerine getirilmesi  ve yetki belgesinin alınması gerektiğinin altını çizen Meclis Üyesi Başnuh, “Belge alabilmek için Yönetmelikte belirtilen eğitim şartını yerine getirmek için Yönetmeliğin yayınlandığı 15.05.2014 tarihinden itibaren 18 ay içinde bu süre dolacağından en son15 Kasım 2015 tarihine kadar belgeyi almak zorunludur.” dedi.

    

Haber Tarihi : 24/2/2015
Haber Medya
Paylaş