Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu iklimlendirme sistemleri ve sıhhi tesisatçıların oluşturduğu 7. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının ana gündem maddesinde yaklaşan kış mevsimi nedeniyle kombi kullanımında sorun yaşanmaması için bakımının yapılması gerekliliği görüşüldü.

Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla vatandaşların ısınma araçlarından olan doğalgazın kullanımı ve tesisat temizliği ile ilgili değerlendirmede bulunan 7.Meslek Komitesi, korsan servislere karşı vatandaşlara uyarılarda bulundular.

Her yıl düzenli yapılan kombi bakımlarının sağlık açısından önemli olduğunu belirten 7.Meslek Komite Başkanı Doğan Çatalbaş, ayrıca bunun yüzde 20 ila 25 oranında bir tasarruf olarak da vatandaşların cebine yansıdığını söyledi. Kombi kullanan vatandaşların her yıl düzenli olarak cihaz bakımlarını yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak, bu bakımların yetkili servis tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi. Son zamanlarda korsan servislerin açıldığına dikkat çeken Çatalbaş, “Sakarya da açılan veya özel telefon numarasıyla vatandaşı arayan birçok korsan servis açılmış. Maalesef bunun önüne biz de geçemiyoruz. Bunlar kendilerini yetkili servis olarak tanıtabiliyorlar. Bu korsan servisler, herhangi bir servis formu vermedikleri gibi orijinal yedek parça kullanmadıkları için kullandıkları yedek parçaya güvence vermiyorlar ve yaptıkları işin arkasında durmuyorlar. Bu da vatandaşların cebine olumsuz yansıdığı gibi, doğalgaz zehirlenmelerine de davetiye çıkarıyor. Çünkü korsan servislerin ellerinde orijinal yedek parça olmadığı için bakım yaptıktan sonra güvenlik sensörlerini devre dışı bırakabiliyorlar. Bu da doğalgaz zehirlenmelerine neden olabiliyor” dedi.

Doğalgaz zehirlenmelerine karşı vatandaşların yetkili servislerin dışında başka bir firmadan hizmet almamaları gerektiğini de belirten Çatalbaş, “Vatandaşlarımız bu konuda fazla bilgi sahibi değil. Bu nedenle vatandaşların, gelen bakım servislerinden tüm işlemler için servis formunu istemeleri ve onu bir yıl boyunca saklamalarını istiyoruz. Müşterilerimiz, öncelikle hizmet aldıkları firmalardan belge kimlik kartını göstermelerini isteyebilirler. Bu belgeyi almayan hiçbir personel, doğalgaz cihazlarına hiçbir şekilde müdahale edemez. Yetkili servisler dışında hiçbir korsan serviste bu belge yok. Bu servisler insanların hayatını tehlikeye atıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yetkili servisler tarafından bir kombiye 45 dakika zaman ayrılırken, korsan servislerde ise bu işlemin sadece 20 dakika sürdüğünü dile getiren Çatalbaş, “Kombi bakımı uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Kullanılan kombi çeşitleri çok fazla olduğundan dolayı her birinin çalışma prensibi de farklılık göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı gaz basınç değerleri, NTC sensör değerleri, güvenlik sensörleri, baca gazı analiz değerleri ve elektronik kart ayarları gibi güvenlik ekipmanları ve ayarları farklılık göstermektedir. Bu nedenle kombinin kış bakımı, mutlaka yetkili servislerin uzman teknisyen ve teknikerleri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ucuz kombi bakımı yaptığını iddia eden şahıslara veya firmalara güvenerek yaptırdığınız bakımlar, hem sağlığınıza hem de bütçenize zarar verecektir” şeklinde konuştu.

Çatalbaş son olarak ''Hem sağlık ve güvenlik açısından hem de yakıt tasarrufu noktasında bakımların her yıl düzenli yapılmasında büyük fayda vardır” dedi. Ayrıca havalandırma menfezlerinin kapatılmaması, kombi baca çıkışlarının kapalı ortamlarda kalmaması, izinsiz ve yetkisiz kişilerce doğalgaz tesisatına müdahale edilmemesi konusunda da uyarılarda bulundu.

 

Haber Tarihi : 13/10/2017
Paylaş