KARAR:1

Sakarya Üniversitesi kampüsünde  Yurtkur  tarafından kız öğrenci yurdu
açılmıştır. Yurtkur tarafından özel yurtlarda kalan ve sene başında 1 yıllık sözleşme yapmış öğrencilere, devlet yurdunda kalma hakkını elde ettikleri bildirilmiştir. Bu  öğrencilerin sayısı, özel yurtlardaki yurt kapasitelerindeki ciddi bir bölümü kapsamaktadır. Özel yurt sahipleri sezon başındaki bütün hazırlıklarını mevcut öğrenci kapasitesine göre yapmışlardır. Devlet yurdu çıkan öğrencilerin özel yurtlardan çıkma isteği  özel yurt sahipleri tarafından büyük bir infialle karşılanmıştır.  Bu durum öğrenci velileri ile özel yurt sahiplerini karşı karşıya getirmiş ve yurtlarda kalan öğrenciler ile yurt yönetimlerini mahkemelik olma durumuna getirmiştir. 

Özel yurt sahipleri, devletin böyle bir hizmette bulunmasından memnun olmuş, açılan yurt konusunda Yurtkur'u desteklemiş ama açılış zamanı konusunda ve bu zamanın tam sezon ortasına denk getirilmesi hususunda Yurtkur'un yanlış bir uygulamada olduğunu belirtmişlerdir. Çünkü sezon ortasında azımsanmayacak kadar öğrencinin özel yurtlardan çıkması ve çıkma isteği sözkonusudur. Bu durum yurt sahiplerinin karşılayamayacağı meblağları işletmenin önüne koymaktadır ve müthiş bir mağduriyet sözkonusudur.

Yurtlar birliğinin öğrencilerle yaptığı toplantıda öğrencilerimizin devlet yurduna kayıt yaptırmadıkları takdirde haklarının iptal olacağı kendilerine söylenmiştir ve bu durum öğrencileri de mağdur etmektedir.
Yukarıda bahsedilen konular göz önüne alınarak, devlet yurdu çıkan öğrencilerin haklarının saklı kalması şartı ile öğrenci alımlarının 2013 Haziran yani sezon sonuna ertelenmesi hem  öğrencilerin hem özel yurt işletmecilerinin büyük bir sıkıntısını giderecektir.

Yönetim Kurulumuzca konu ile ilgili acil olarak girişimlerde bulunulmasına.14.12.2012.51 

Haber Tarihi : 19/12/2012
Paylaş