Adapazarı Ticaret Ve Sanayi Odası; 31 mayıs 1917 yılında kuruldu. Cumhuriyet öncesi kurulan türkiye’nin en eski odalarından biriyiz... Kurucu başkan Şumnulu Hilmi Efendi nezdinde tüm emeği geçen üyeleri saygı ile anıyoruz.. 2008 yılında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası adını aldık. 

“Bizim Şehrimizin Adı ‘Adapazarı’ … Ticareti de çok iyi bilen bir kültür mirasını bugünlere taşıdık. Geçmişinde ‘pazar’ olan bir kentin bugününde de ticaret ve sanayii çok önemli yer tutar. İlimiz aynı zamanda tarımı ve turizmiyle de değerli. Biz geçmiş yıllardaki tecrübelerimizle. Sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket etme ve ortak vizyonla hareket etme arzusundayız. 

Sakarya olarak kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, hızla gelişen, yatırımların hızla arttığı bir iliz. Tüm bu özelliklerin yanı sıra kendimize yeterken etrafımıza taşan özel bir bölgeyiz. Bu farkındalığı güçlü bir birliktelikle sinerjiye çevirmenin gayretindeyiz. Sakarya bizim ortak paydamızdır. Kültür mozaiği olarak zengin bir iliz; kültürel yapının getirdiği zenginlik ve farklılıklarımız bizim güçlü yanımız olmalı ve bu çok kültürlülüğümüzü fırsata çevirmeliyiz. Güçlü Sakarya’yı geleceğe hazırlarken “#şifremiz54” bize yol göstermeli.

İhracat sıralamasında 5.6 milyar dolar ile Türkiye 7ncisiyiz. En büyük hedefimiz ihracat rakamlarımızı ve ihracatçı sayımızı artırmak…400 olan ihracatçı sayımızı 5 yıl içinde 1000’e taşımak gibi büyük bir hedefimiz var.

Firmalarımızı ihracatçı yapmak için üniversitelerimiz Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, İş-Kur ile ve diğer paydaşlarımızla iş birliği halindeyiz.

İhracatta otomotiv yanında mobilya makine ihtisas alanında öne çıkmak hedefindeyiz. Sanayi, ticaret, tarım ve turizm sektörlerinin her birinde ciddi potansiyel ve avantajlara sahibiz.

Hedef pazarlarımızın genişletilmesi, sanayide, tarımda, turizmde ürün çeşitliliğimizin ve kentimizin topyekun rekabet gücünün arttırılması için ihracat ile ilgili büyük fotoğrafı görerek ilerleyeceğiz.

Şehrin önemli dinamiklerinden biri olarak sosyo ekonomik gelişmeyi tetikleyen proje ve çalışmalarımızla, yönetim kurulu, meclisi, meslek komiteleri, komisyonlar, kadın girişimciler, genç girişimciler ve tecrübeli personelimiz ile 101 yıldır Sakarya’ya ve Sakarya’lıya ulusal ve uluslararası platformlarda ‘a kalite hizmet’ vermeye devam ediyoruz.

Misyonumuz

Üyelerimizin ekonomik faaliyetlerini ülke menfaatlerine uygun olarak geliştirmek amacıyla; sorunlarını çözecek ve beklentilerini karşılayacak tüm hizmetleri etik kurallara uygun, uluslararası standartlarda ve çağdaş yönetim anlayışıyla sunmak.

Vizyonumuz

Sakarya’nın ekonomik, sosyal, kültürel dönüşüm ve gelişiminde öncü rol alarak; sanayi, ticaret ve tarımda değer yaratan, dünya ile bütünleşmiş lider bir kurum olmak.

Değerlerimiz

Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası tüm çalışmalarında evrensel etik değerleri, sosyal sorumluluğu ve çevre duyarlılığını gözeten;

•             Şeffaf,

•             Katılımcı,

•             Tutarlı,

•             Güvenilir,

•             Kararlı,

•             Gerçekçi

•             Yenilikçi

•             Örnek Bir Kurumdur.

* SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A Akgün ALTUĞ