Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre şubat ayında Türkiye ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artışla 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan firmaların faaliyetlerini yürüttükleri illerden gerçekleştirdikleri ihracatı temel alan “Faaliyet İllerine Göre İhracat” rakamlarına göre Sakarya ise şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 22,6, geçen aya göre yüzde 6’lık artış göstererek 788 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sakarya şubat ayında, en çok ihracat yapan 8. il olarak toplam ülke ihracatına yüzde 3,7 oranında katkı sundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise şubat ayında Sakarya ihracatında sırasıyla otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, çelik, fındık ve mamulleri, kimyevi maddeler ve mamulleri ile çelik başı çekti.

Sakarya iş dünyası serbest bölgeler dahil dünyanın 110 noktasına ihracat gerçekleştirdi. İhracatta başı çeken ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Polonya, Birleşik Krallık, Fransa, ve Almanya oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan 2024 Ocak ayı verilerine göre Sakarya’da İhracatın ithalatı karşılama oranı %153 olarak gerçekleşti. Ayrıca Ocak ayında Sakarya iş dünyası 165 milyon dolarlık dış ticaret fazlası vererek yıla başlamış oldu.

Dış ticaret rakamlarını değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Şubat ayında da Sakarya iş dünyası olarak ülke ihracatına 788 milyon dolar ile katkı vermeye devam ettik. İhracat oranlarımızı artırmak, ihracatçı firma sayımızı yükseltmek, hiç ihracat yapmamış firmalarımızı ihracat yapar duruma getirmek adına dolayısıyla il ve ülke ekonomisine katma değer sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz.  Süs Bitkiciliği, metal ve makine sektörü UR-GE Projelerimiz bunlara önemli bir örnek. Bunun yanı sıra tercih ettiğimiz yatırımcı ve sektörlerin şehrimizde konumlanabilmesine destek sunmak adına yeşil dönüşümü benimsemiş organize sanayi bölgeleri projelerimiz de devam ediyor.  

Üreten bir şehir olarak, teknoloji üretmek, ürettiğimizi dünyaya satabilmek, dünyanın tercih ettiği hedef pazarlardan olabilmek çok önemli. Bunu da uzun yıllardır dış ticaret fazlası vererek başarıyoruz.  

Nitelikli Türk menşeili ürünlerin dünya pazarında yer alması için üreten Sakarya iş dünyamıza teşekkür ediyorum.


Haber Tarihi : 6/3/2024
PAYLAŞ
Son Haberler ::