“Çözüm noktasına üretimin önünü keserek ulaşamayız.”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan beyaz et ihracatına yönelik sınırlama getirileceği konusunda bir açıklamada bulundu.

1 Mayıs 2024 - 31 Aralık 2024 tarihleri arasında beyaz et ihracatına sınırlama getirileceği ve buna göre beyaz et ihracatının aylık en fazla 10 bin ton, yılsonuna kadar ise toplamda en fazla 80 bin ton olacak kısıtlanmasının sektöre zarar vereceğini belirten Başkan Altuğ şunları dile getirdi;

“Ülkemiz beyaz et üretimi konusunda endüstrileşmeye 1970’li yıllarda başlamış ve yaklaşık 60 yıllık süreçte aile işletmelerinden entegre tesislerin artmasına, sözleşmeli üretim modelinin uygulanmasına kadar pek çok yapısal değişim ile ihracatta önemli bir noktaya gelmiştir.

Türkiye Beyaz Et Üretiminde Dünyada 8. Sırada

Türkiye beyaz et üretiminde jeopolitik bir öneme sahiptir. Çünkü dünya beyaz et üretiminin 3’te 1’ini karşılayan bir coğrafyada yer almaktayız ve sektör üretiminde dünyada 8. Sıradayız. Dolayısıyla Türkiye Beyaz Et Sektörü ülkemiz açısından kendi kendine yeten, ihracat yapan ve ülkeye döviz kazandıran güçlü bir sektörümüzdür.

2024 yılının ilk üç ayında bile yaklaşık 132 bin tonluk bir ihracat başarısı gösteren sektörde fiyat artışını önlemek için ihracat sınırlamasına gidilmesi sektöre zarar verecek bir uygulama olacaktır.

Sakarya Sektörde İlk 3’te

Sakarya’ya baktığımızda ise yıllık yaklaşık 220 milyon adet üretim ile kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde sektörde ilk 3’te yer almaktadır. Üyelerimizin üretimi, ihracatı, kısacası emeği ile Sakarya bu sektörde önemli kent konumundadır. Söz konusu ihracat kısıtlaması ilimiz üretim ve ihracatını da baltalayacaktır. Üyelerimiz bu konuda hem mağdur hem de haklı bir tepki göstermektedir.

Uzun Vadede Ciddi Pazar Kaybı

Sektörde üretim maliyetlerinden kaynaklı olan fiyat artışlarının ihracat sınırlaması ile kısa vadede bir çözüm gibi görünse de orta ve uzun vadede sektörün yurtdışı pazardaki varlığını olumsuz etkileyecek ve hatta sektörün pazarı kaybetmesine sebep olacaktır. Olası kısıtlamanın ihracat gelirinde azalmadan kaynaklı olarak, dış ticaret açığı yaratacağı da bir gerçektir. Bu kararın olumsuz sonuçları, ekonomik kayıpları uzun vadede hepimize sirayet edecektir.

Diğer Sektörlere de Zincirleme Etki Yaratacaktır

Yaşanacak olumsuzluklar sadece beyaz et üreticilerini değil, yem üretimi için gerekli olan tarımsal üretimi de olumsuz etkileyecektir. Bu uygulamanın tarım hayvancılık sektöründen başlayarak ülke ekonomisine yaradan ziyade zarar verecek bir uygulama olduğunu kabul etmeliyiz.

Bu fiyat artışına neden olan üretim maliyetlerindeki artışı engelleyecek yapısal çözümler bulmalıyız. Çözüm noktasına üretimin önünü keserek ulaşamayız.”

Haber Tarihi : 10/5/2024
PAYLAŞ
Son Haberler ::