SATSO bünyesinde kadınlara yönelik çalışmalar gerçekleştiren Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’a hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarete Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Sakarya İl KGK Başkanı Zehra Dirim, Başkan Yardımcısı Makbule Sözduyar, Kurul Üyeleri Ayşe Berrak Kocacık, Deniz Tınazcı, Gökçe Büyükşengür, Halide Bölükbaşı, Öykü Sena Aydeniz ve Özlem Tömekçe katıldı.

Baro Başkanı Av. Yıldız’a yeni görevinde başarılar dileyen kurul üyeleri, SATSO bünyesinde kadınlara yönelik gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgiler paylaştılar. Karşılıklı olarak kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha etkin olmaları adına işbirliğinin önemi vurgulandı.

Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “SATSO’ya yabancı değilim. İlimizde iş yapan herkes SATSO’nun ne derece önemli bir kuruluş olduğunu biliyordur. Bu şehir için ekonomik çalışmaların yanında bir de kadınlarımız için çalışan bir kurul olması çok ayrı bir hassasiyettir. Kadınlara dokunmak çok önemli. Kadın üretimini desteklemek, kendi elleriyle başarılara ulaşmalarına imkan sağlamak çok daha önemli. Cinsiyet ve adalet eşitsizliği adına yapılacak çok iş var. Kadınlarımıza yönelik Kadın Girişimciler Kurulumuzun çalışmaları ve Baro olarak bizlerin katkıları ile Sakarya cinsiyet eşitliği konusunda yukarılara tırmanacaktır. Özellikle kadınların eğitime ulaşması, okula gitme oranlarının yükselmesi gerekiyor. Kadınlar eğitimden mahrum bırakılıyor. Biz baro olarak hukuki anlamda kadınlarımıza destek olmaya özen gösteriyoruz. Kadın ve çocuklarımıza yönelik adalete daha kolay ulaşabilmelerini sağlıyoruz. Bizler bu konuda işbirliğine, sorumluluk almaya hazırız.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, “Sakarya Barosunun 67 yıllık tarihindeki ilk kadın Başkanımızı yeni görevinde başarılar diliyoruz. SATSO 10 bini aşkın üyesiyle şehrimizin en güçlü ve en büyük sivil toplum kuruluşudur. Topraktan Sofraya Kadın Eli Projemizi hayata geçiriyoruz. Odamız kampüsündeki binalarımızda kadın aşçıların yetişeceği akademi ve yerel lezzetlerimizin tüketiciyle buluşacağı bir restoran hizmete açıyoruz. Oda olarak üyelerimizden aldığımız güç ve KGK’nın çalışmaları doğrultusunda işbirliğine ve desteğe daima hazırız.” diye konuştu.

Sakarya İl KGK Başkanı Zehra Dirim, “Baro Başkanımıza yeni görevinde başarıları diliyoruz. Cinsiyet eşitliği karnesine göre Türkiye’de 42. sıradayız ve bu sırada olmamızın en önemli nedeni de kadınların ekonomiye katılımındaki düşüklüktür. Çalışmalarımızın odağına bunu koyduk ve hız verdik. 10 kadın kooperatifinin kurulmasına öncü olduk. Ticaret İl Müdürlüğümüz ile birlikte işbirliği yaparak bu kooperatiflerin üretimine katkı vermeyi amaçladık. Kadınlarımıza yönelik birçok çalışmaya imza atacağız. Bu konuda her kurumun, kuruluşun desteğine, işbirliğine ihtiyacımız var.” dedi.

Haber Tarihi : 5/11/2021
Haber Medya
Paylaş