Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten Ağaç Sanayi ve Orman Ürünleri sektör temsilcisi 25. Meslek Komitesi, Orman Bölge Müdürlüklerinden satım alımlarda kullanılan e-ihale sisteminde yaşanan aksaklık ve ölçülere ilişkin sorunlar ile alakalı önemli bir çalışma gerçekleştirdi.

25. Meslek Komitesi Üyeleri e- ihale sistemi üzerinden yapılan hammadde ihalelerinde internet üzerinden verilen bilgi, fotoğraf, sınıflandırması gibi etmenlerin ihale sonrasında satın alan firmalara gelen ürünlerden değişik olduğu ve firmaların mağdur olmasına yönelik yaptığı girişimlerle Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yeni bir uygulamanın yolunu açtı.

Orman İşletme Depolarında İnceleme Yapıldı

25. Meslek Komitesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne konuyla ilgili yazı yazmış ve TOBB da konuyu bakanlığa taşımıştı. Bakanlık yapmış olduğu incelemelere istinaden sorunun üzerine düşüp yeni bir uygulama denemesini yürürlüğe sokarak Sakarya’yı da pilot il ilan etti. Uygulama ile SATSO 25. Meslek Komitesine yetki verilerek Üyelerin ortak kararıyla Komite Üyesi Halil Boğaçayır temsilci seçildi. Komite Temsilcisi Orman Bölge Müdürlüğü’nün Geyve, Akyazı ve Hendek’te bulunan işletme depolarını ziyaret ederek, depo sorumluları ile birlikte incelemede bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Meslek Komitesi Başkanı Fevzi Gürsoy; “Üyelerimiz E-İhale sisteminde gözüken ile kendilerine ulaşan ürünler arasında yaşanan farklılıklar sebebiyle oldukça mağdur oluyorlardı. 25 Meslek Komitesi olarak sektörümüzün sesi olup TOBB’a yazdığımız talebimiz bakanlığımız nezdinde karşılık buldu ve yeni bir uygulamanın da yürürlüğe girmesine vesile oldu. Bundan dolayı oldukça gururlu ve mutluyuz.

Komitemizden temsilci olarak atadığımız Komite Üyemiz Halil Boğaçayır, ilgili depolara giderek incelemelerde bulundu ve herhangi bir sıkıntı olmadığını belirledi.

Ancak; şehrimizdeki sektör temsilcilerimiz aldıkları ürünlerin büyük çoğunluğunu Bolu ve Düzce Orman İşletme Şefliklerinden temin ettikleri için oradaki depoların da incelenmesi üyelerimiz için oldukça önemli bir duruma geldi. Bu nedenle pilot il seçilen ilimiz gibi Bolu ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odaları’nın ilgili meslek komiteleriyle ortak bir toplantı talebinde bulunduk. Kendileriyle görüşerek bir temsilci atamalarını ve illerindeki depolarda inceleme yapmalarını talep edeceğiz.

E-İhale yöntemi tüm illerde bütün sektörümüz tarafından kullanılıyor. Bu sorun da sadece ilimizde değil tüm illerde yaşanabiliyor. 25. Meslek Komitesi olarak üyelerimizin menfaati ve çalışmalarının verimli gerçekleşmesi için faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Haber Tarihi : 14/1/2024
Haber Medya
Paylaş