Toplumsal refahı düşürmeden, cari açığı kalıcı olarak kapatmanın yolu ihracatı arttırmaktan geçmektedir. Uluslararası ticaretin gün geçtikçe daha da önemli olduğu ve uluslararası pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde üyelerimiz yurtdışında uygun pazarlar bulmaya dönük çalışmalar ve planlamalar yapmaktadır. Üyelerimizdeki bu değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), ihracat yapma isteğinde olan firmalar veya hali hazırda ihracat yapan ve ihracat departmanlarını güçlendirmek isteyen firmalara destek olmak için İŞKUR, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) işbirliği ile “ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ “ ni geliştirmiştir.

Proje kapsamında;

• İŞKUR veri tabanı, SAÜ, SUBÜ mezunları ve 7+1, 3+1 öğrencileri arasından uluslararası ticaret konusunda kariyer yapmak isteyen ve en az B1 seviyesinde İngilizce ön şartını sağlayan adaylar belirlenecek.

• Ön mülakatı ve firma mülakatını geçen adaylar için firma eşleşmesi yapılarak, Odamızda 2 hafta Uluslararası Ticaret Eğitimi verilecek.

• Eğitimi tamamlayan adaylara 6 ay boyunca tecrübeleri ile destek verecek, haftalık karşılaştıkları güçlükleri aşmada yardımcı olacak Uluslararası Ticaret Mentörleri atanacaktır. Eğitim döneminden başlamak üzere istihdam edeceğiniz personelin/personellerin 6 aylık maaşı (Asgari Ücret üzerinden), İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi ve Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında İŞKUR tarafından karşılanacaktır. Projeye başvuru yaparak personel istihdamı garantisi veren firmanın 6 ay boyunca istihdam ettiği personele İŞKUR’ un vereceği ücrete ilave aylık en az 500 TL net maaş ilavesi yapması beklenmektedir. 6 aylık süre sonunda firmaların en az %50 istihdam zorunluluğu bulunmaktadır.

Uluslararası Ticaret Elçileri Projesinin ortaklarından Sakarya Üniversitesi' nin proje sayfasına http://utep.sakarya.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Uluslararası Ticaret Elçileri (UTE) Projesi tanıtım videosuna aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/0S9ehvpMopM


PROJE MEDYA