SATSO Üyelerinin Her Biri İçin 1 Fidan Yeşerecek

SATSO girişimleri ve Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün iş birliğiyle “SATSO Hatıra Ormanı” oluşturuluyor. SATSO Yönetim Kurulu tarafından Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’yle gerçekleştirilen temaslar sonucunda her SATSO Üyesi için bir fidanın dikileceği alanın tahsisi ve iş birliğine yönelik protokol, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat tarafından imzalandı.
2023 Yılında 10 Bin Fidan
Protokol kapsamında Adapazarı Korucuk mevkiinde belirlenen alana ilk etapta 2023 yılı içerisinde 10 bin fidan dikimi gerçekleştirilecek. SATSO’ya yeni üye olan tüm firmaların adına bir adet fidan dikilecek ve üye kayıt işlemleri esnasında sertifika takdim edilecek. Protokol töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Küresel iklim değişikliğinin etkilerine karşı kaynaklarımızı üretken biçimde kullanabilmek, üretirken yok etmemek ve sürdürülebilirliğini sağlamak büyük önem arz etmektedir. Hepimiz sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak, kalkınma ile çevre koruma dengesini gözetmek için gösterilen çabanın parçasıyız. Bu doğrultuda, iş dünyasının Sakarya’daki çatı kuruluşu olarak üyelerimizin menfaatini gözetirken şehrin geleceğini de inşa etme hedefiyle ilerliyoruz. Oda olarak çevre hassasiyeti ve bilinciyle çalışmalar yürütüyor, bu bilinci hem kurumsal olarak benimsiyor hem de üyelerimizi bu anlayışla yönlendiriyoruz.

Örnek Gösterilecek Bir çalışma

SATSO Hatıra Ormanı oluşturma konusunda Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’müz ile temasa geçtik. Çok kısa bir sürede büyük bir yol kat ettik. İş birliği için Orman Bölge Müdürümüz Ziya Polat’a çok teşekkür ediyorum.

Doğaya ve çevreye, çevre ekosistemimizin geleceğine katkı sunarken ülkemizin orman varlığının artmasına da destek olacağız. Bu da bir üretimdir.

2023 yılı içerisinde 10 bin fidanı kapsayacak bir protokole imza attık. Adapazarı Korucuk mevkiinde belirlenen alana ilk etapta 10 bin fidan ekimi yapılacak. Tüm çalışmalar Odamız ve Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğinde yürütülecek. SATSO Hatıra Ormanı ile Sakarya’mıza, örnek gösterilecek bir orman ve yeşil alan kazandıracağız. Üyelerimize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ziya Polat; “SATSO’nun bu şekilde sosyal bir hareket ve yeşil alan anlamında da katma değer sağlaması bizleri çok mutlu etti. Biz bu alanda yapılacak her türlü iş birliğine ve sorumluluk almaya hazırız. Özellikle iş dünyamızın da bu konuda desteklerinin ve hassasiyetlerinin her geçen gün artıyor olması bizleri mutlu ediyor.  Sakarya iklim koşulları itibari i ağaçlandırma ve bunun sürdürülebilirliği anlamında çok şanslı bir bölge. SATSO öncülüğünde güzel bir eser kazandıracağımızı düşünüyorum. Diğer illerdeki kurumlara da örnek olacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.Sakarya’da Karbon Emisyonu Azalacak

Bölgemizin her anlamda kalkınması için yaptığımız tüm çalışmalarda birinci önceliğimiz çevreye zarar vermeyen üretim üzerinedir. Çevreye duyarlı yatırımlardan yana tercihlerde bulunuyoruz ve çevre ekosistemimize zarar vermeyen yatırımlara öncelik veriyoruz.

Bu kapsamda AB Yeşil Mutabakat gereği, hem karbon emisyonunu azaltmak hem de şehrimize ve üyelerimize yeşil alan kazandırmak amacıyla bir SATSO Hatıra Ormanı oluşturmak için yola çıktık. Hatıra Ormanı’nda dikimi gerçekleştirilecek 10 bin ağaç ile karbon salınımı azaltılacak. Yaklaşık 200 ton karbondioksit salınımı engellenmiş olacak. Böylelikle Odamızın dolayısıyla üyelerimizin karbon kredisinin artmasına altlık hazırlamış olacağız.

SATSO, sanayide yeşil bilincin yaygınlaşması için karbon ayak izini azaltan çalışmalar yaparken, çevre alanındaki projeleri ile de yeşil bir kurum olma yolunda ilerliyor.

PROJE MEDYA