MERSİS'TE 01.01.2013'ten itibaren E-İmza Dönemi Başlıyor

Bilgi Toplumu Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında yer alan (MERSİS) "Merkezi Sicil Kayıt Sistemi" Projesi;  ülkemizde öncelikli olarak belirlenen İller başta olmak üzere tüm Ticaret Sicili Müdürlüklerinde yaygınlaştırılarak uygulanmaya başlanmıştır.

MERSİS; Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilgilerin ortak anahtar bir numara ile bir sistemde birleştirilmesini sağlayan, sistemde tutulan şirket bilgilerinin uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesini amaçlayan ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir.

2012 yılı başından itibaren yapılan çalışmalar neticesinde, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın kuruluşundan itibaren gerçekleşen tüm tescil işlemleri elektronik ortama aktarılmıştır.

MERSİS üzerinden özellikle değişiklik tescili işlemlerinin başlatılabilmesi için işlem yapacakların (gerçek kişi ise kendisinin, şirket ise en az bir temsil yetkisine haiz yetkilinin) E-İmza'ya sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgilerinize sunar, üyelerimizin 01.01.2013 tarihinden sonra yapacak oldukları tescil işlemlerinde sıkıntıya düşmemeleri için MERSİS uygulamasında gerekli olan E-imza'yı en kısa zamanda temin etmeleri hususunda gereğini rica ederiz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın MERSİS'le ilgili bilgilendirme ve başvuru sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE'de elektronik imza (e-imza) konusunda hizmet veren kuruluşların listesi için tıklayınız.

MERSİS Hakkında her türlü bilgi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ÇAĞRI MERKEZİ (444 84 82) arayabilirsiniz.

Mali Müşavirlerin Toplu MERSİS Numarası Talebi İçin;

Ekteki formu doldurup sicil@satso.org.tr adresine elektronik ortamda göndermeniz gerekmektedir. Listede yer alan firmaların MERSİS numaraları Sicil Müdürlüğümüz tarafından tespit edildikten sonra belirtmiş olduğunuz e-posta adresine elektronik ortamda gönderilecektir.

Boş listeye ulaşmak için tıklayınız.