Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası sigorta aracılık hizmeti ile iştigal eden üyeleri temsil eden 16. Meslek Komitesi, bir GSM Operatörünün sigorta poliçe sahiplerine yönelik poliçe bitim tarihi konusunda belli bir ücret karşılığında bilgilendirme hizmeti vereceğine yönelik duyurular ve reklamlara istinaden harekete geçerek gerekli girişimler sonucunda GSM Operatörünün uygulamasını durdurdu.

SATSO 16. Meslek komitesinin girişimleriyle geri çekilen uygulama Türkiye'de ilk olmasının yanısıra sigorta aracılık hizmeti veren sektör temsilcilerinin haksız rekabetle mücadelesine de güzel bir örnek teşkil etti.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin menfaatlerini korumak ve iş dünyasında başarılı bir şekilde ilerleyebilmelerini sağlamak adına 7/24 hizmet etmekteyiz. Bu anlamda sektörlerimizin Odamız çatısı altındaki en önemli temsilcileri olan Komitelerimiz de gayretli çalışmaları ile en önemli iç paydaşlarımız arasında yer alıyor. Komitelerimizden 16. Meslek komitesinin talebi doğrultusunda gerekli girişimlerle GSM Operatörü tarafından haksız rekabete neden olacak bir uygulama önlenmiş oldu.

Üyelerimizin endişe duyduğu konuları çözmek ve sıkıntılarını gidermek üzere hizmet ediyoruz Daha önce de okullarda serbest kıyafet uygulamasıyla üretici ve esnafın yaşadığı mağduriyetin giderilmesine yönelik SATSO olarak gerekli girişimlerde bulunmuş ve yine sadece Sakarya'daki sektör temsilcilerini değil tüm Türkiye'deki sektör üreticileri için olumlu bir şekilde sonuçlandı. Şimdi de 16. Meslek komitemiz öncülüğünde ve Odamız Ticaret Servisi'nin müracaatlarıyla yapılan çalışmalar sonuçlanarak GSM Operatörünün haksız rekabete neden olacak ve sigorta acentelerini ve sigortalıları mağdur edecek uygulama engellenmiş oldu. Komitemize,  üyeleri için gösterdikleri hassasiyet ve gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

SATSO 16. Meslek Komitesi'nden meclis üyesi Zafer Yıldırım ise GSM Operatör Şirketi tarafından hem poliçe sahiplerinin özel bilgilerine yetkisiz olarak erişmelerinin önüne geçmek hem de haksız rekabeti önlemek adına yapılan çalışmanın detayları hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi:

Acentelerimizin portföy hakları saklı kalması hususu konusunda kanun koyucunun talimatının açık olduğu ve bu portföy bilgisinin sadece acente, sigortalı, sigorta şirketi ve Tramer dışında kimsede olamayacağını ve bu bilginin kimse ile herhangi bir bedel mukabilinde satılamayacağını bildirmiştir. Tam bu noktada 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 23. Madde ve 16. Fıkrasında; “Sözleşme ilişkisinin sona ermesinden sonra sigorta şirketi sigorta acentesinin portföyü sayesinde önemli menfaatler elde ediyor ise sigorta acentesi, sigorta şirketinden tazminat talep edebilir.” denilerek sigorta acenteleri kanun koyucu tarafından sigorta şirketlerine karşı korunmuştur.

Bu bağlamda, sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren Odamız üyesi olan acentelerin portföylerindeki sigortalıların bilgilerinin GSM Operatörlerine servis edildiği konusunda yoğun şikayetler aldık.

Bazı GSM Operatörlerinden abonelerine gönderilen sms mesajlarında belli bir bedel karşılığında kasko ve trafik sigortası bitiş tarihlerinin kendilerine hatırlatılabileceği hususunda bildirimler geldiği bilgisini Sigorta Bilgi Merkezi,   Hazine Müsteşarlığı, TOBB  Sigortacılık Müdürlüğü ile paylaştık ve girişimlerimiz olumlu sonuçlandı. SATSO Yönetim Kurulu Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzun desteği ve ivedilikle müdehale etmeleri bizim için çok önemliydi. Yönetim Kurulumuza gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 


Haber Tarihi : 6/3/2014
Haber Medya
Paylaş