Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu makine imalatçılarının oluşturduğu 33. Meslek Komitesi, grup üyeleri ile bir araya gelerek sektörel çalışmalar konusunda istişarede bulundu.

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve komite üyesi Günay Güneş, 33. Meslek Komitesi Başkanı Kadir Ahmet Tecelli, Başkan Yardımcısı Bora Ali Atalay, Komite Üyeleri; Şenol Çalışkan, Mehmet Manav’ın ev sahipliğindeki toplantı Limapark Hotel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nadir Öztürk, SAÜ Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin, SAMİB Başkanı Metin Kar iştirak etti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren 33. Meslek Komitesi’nden SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Güneş şunları dile getirdi:

“Makine sektörü ülkemizin çok önem verdiği bir sektör. Bu sektörü biz nasıl geliştiririz, mevcut durumu nedir, nereye gitmemiz lazım, iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Değerlendirmek ve nereye gideceğimizi görmek için aslında nerede olduğumuzu bilmemiz lazım. Zaten artık işletmelerde sistemlerde verilerle yönetiliyor, bu anlamda Marmara Kalkınma Ajansı’nın da bir çalışması var. Makine imalat sektörü çok hızla büyüyor, hem sektör genişliyor, hem de fiyatlar aşağı iniyor buna uyum sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Teknolojik İlerleme,  Ürün Geliştirme ve Tasarımın Da İçinde Olduğu Bir Alana Gitmemiz Gerekiyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan da makine imalat sektörü ile ilgili MARKA tarafından içerikli bir rapor hazırlandığını belirterek bu raporun sektör adına ilk rapor olduğu bilgisini verdi. Genel Sekreter Ayhan konuşmasında “Makine hem kendi imalat sektörü içerisinde hem de diğer sektörler içinde önemli bir yere sahip dolayısıyla bu alandaki çaba çok önemli. Hepinizin bildiği gibi biz de 500 milyar dolar ile 2023’ü hedefliyoruz, burada makine imalat sektörünün de önemli bir payı var. Makine sektöründen 100 milyar dolara yakın bir beklenti planlanmaktadır. Ancak sektörde teknoloji kullanımı öne çıkan bir husus. Artık biraz daha farklı davranmalı, teknolojinin yoğun olduğu üretime yönelmeliyiz. Bölgemiz makine imalat sektöründe güçlü bir yere sahiptir. Teknolojik ilerleme, ürün geliştirme ve tasarımın da içinde olduğu bir alana gitmemiz gerekiyor. Bizler elimizden geldiğince bölgenin bu tür gelişmesine katkı sağlayacak çalışmaları hep birlikte yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

MARKA Uzmanları tarafından yapılan sektörel bilgilendirmenin ardından sektörle ilgili istişare ve değerlendirmeler neticesinde makine imalat sektörünün bölgedeki durumu ile ilgili hazırlanan rapora katkı sağlanması hedeflendi.

Haber Tarihi : 15/4/2016
Haber Medya
Paylaş