Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 7. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısında yaz mevsiminin yaklaşması sebebiyle klimalar ve kullanımı yıllık bakımı konusunda uyarılarda bulundu.

Komite adına değerlendirmelerde bulunan SATSO 7. Meslek Komitesi Başkanı Doğan Çatalbaş, vatandaşların kavurucu sıcakların en rahatlatıcı çaresi olarak görülen ve neredeyse tüm yaşam alanlarında kullanılan klimaların periyodik bakımına, temizliğine dikkat etmemesi durumunda fazla enerji tüketiminden dolayı maddi kayıplara uğrayacağı gibi çeşitli hastalıklarla da karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Çatalbaş, klima bakımlarının aksatılmaması gerektiğini belirterek “Klima bakımı masrafından kaçan birçok vatandaşımızın cebinden, gerek yaz boyunca ortaya çıkan arızalar sebebiyle gerekse fazla enerji tüketiminden dolayı daha fazla para çıkmaktadır.” diye konuştu.

Yetkili Servis Şart

Komite toplantısında değerlendirmelerde bulunan komite başkanı ve üyeler yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Yaşanılan ve çalışılan ortamlarda bulunan ve gün geçtikçe yaygınlaşan klimalar vasıtasıyla ortamı soğutmak ya da ısıtmak amacıyla dolaştırılan hava, bu mekanlarda bulunan insanların sağlığını direkt etkilemektedir. Klimanın çalışma prensibinden dolayı ortam havası içerisinde bulunan mikroorganizmaların klima içerisinde uygun sıcaklık ve nem ortamında üreyebilme şartları oluşur. Klima içerisinde üreyen ve daha sonra fan vasıtasıyla ortama gönderilen havanın bakteri, mantar ve küfler gibi zararlı canlılardan tamamen arındırılması gerekir. Bunun için en fazla on beş günde bir klimanın hava filtresinin temizlenmesi, yaz ve kış mevsimlerine girmeden önce de kimyasallarla temizleyici pompayla iç ünite ve serpantinlerinin yıkanması başta olmak üzere tüm periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Yapılacak periyodik bakım, klima içerisinde üremiş mikroorganizmaları temizleyecektir. Bunun yanında enerjinin gün geçtikçe pahalı hale gelmesi, kullandığımız klimadan en yüksek performansı elde etmemiz gerçeğini ve gereğini ortaya çıkarmıştır. Klimaya yapılacak periyodik bakım aynı zamanda klima serpantinlerinde ısı transferinin rahat şekilde gerçekleşmesini sağlar, bu da enerji tasarrufuna ve istenilen konfora daha kısa sürede ulaşılmasına neden olur.”

Klimalarda filtre temizliğiyle yapılan hafif bakımın klimanın performansını artıracağını anlatan Çatalbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak daha sağlıklı bir ortam havası teneffüs edebilmemiz için klimalara yılda en az iki kez, yaz ve kış mevsimlerine girmeden önce yetkili servislerce bakım yapılması gerekir. Klimalara yapılacak periyodik bakım, klimanın insan sağlığını olumsuz etkilemesinden kurtararak faydalı bir biçimde kullanımını sağlar ve klimanın kullanım ömrünü artırır”

 

Haber Tarihi : 26/5/2014
Paylaş